Novinky KEF pre rok 2022 - LS60 Wireless a LSX II. generácie

KEF se pouští neustále do nových výzev. Nemá pravděpodobně zájem produkovat jenom klasické pasivní reproduktory v konzervativním designu. Místo toho nám přináší designové kousky, které mají mou oblibu.

KEF LSX II

Letos byla ukončena výroba reproduktorů KEF LSX a za malou chvilku tady byla druhá generace s logickým názvem KEF LSX II. V podstatě se u těchto reproduktorů pustil KEF do relativně znalého teritoria. Původní model bol velice oblíbený kvůli svému jemnému projevu a perfektnímu designu. I když původní model spatřil svět již v roce 2018 tak i letos vypadal výborně. Nejoblíbenější provedení bylo právě zelené, které se u LSX II. generace již nenabízí.

KEF LSX II

Fotografie: KEF

Co je nového?

Do nových LSX se dostaly nové měniče a to konkrétně Uni-Q 11. generace, které byly ještě dodatečně upraveny pro LSX II. Výsledek této změny je pak znatelný hlavně ve výškách, kde se povedlo redukovat ještě víc zkreslení/rezonance z měniče. Samozřejmě KEF zapracoval ještě na utlumení kabinetu, ale to hlavní nastalo v sekci DSP. Nové ladění LSX II má za následek zlepšení "zaduněného" projevu, který bol slyšet u LSX první generace. Nebylo to nic extrémního, ale přece jenom tam tento jev byl. Bas tedy byl v sekcích kde teoreticky být neměl. 

Další novinkou, kterou využívá i model LS60 Wireless je nová bezdrátová platforma W2. Tato platforma nabízí některé novinky jako např. podporu Tidal Connect nebo možnost připojení přes HDMI ARC. Nová platforma tedy dává sbohem staré platformě, která byla někdy náladová a měla problémy s konektivitou. Zároveň je možné nyní zpracovat vstup u LSX až do rozlišení 384 kHz / 24 bit. Sám jsem si kdysi užil hodiny problémů s nastavením LSX a jsem rád, že se toto povedlo v KEFu odstranit.

Provedení

Nová verze se bude nabízet prozatím v 5 provedeních, ze kterých se mi nejvíc líbí modré (Cobalt Blue), které je podobné oblíbenému provedení LS50 Meta.

KEF LSX II - provedení

Fotografie: KEF

Všechny detaily ohledně KEF LSX II. generace najdete v popisu produktu.

LS60 Wireless

Novinka KEFu v podobě LS60 Wireless je opravdu netradiční. Koncepci, kterou ukazuje KEF u svého aktuálně nejnovějšího modelu je vlastně mixem těch nejzajímavějších technologií, které nabízí. A to vše jenom za 166990 Kč... no je to přece jenom dost. Podívejme se na ně ale v detailu.

KEF LS60 Wireless

Fotografie: KEF

MAT (Metamaterial Absorption Technology)

Tento koncept nového tlumení nežádoucích zvuků z výškového reproduktoru debutoval v modelu LS50 Meta. Jedná se o optimalizované utlumení nechtěných zvuků, které produkuje na své zadní straně výškový měnič. Jedná se vlastně a strukturu podobnou bludišti, která eliminuje 99% nechtěných zvuků až na úroveň, kdy je neslyšitelná.

Uni-Core

Možná jste již o Uni-Core slyšeli u subwooferu KC62 od KEFu. Ano, jedná se o stejný princip. Když se podíváte na reproduktory z pravé i levé strany tak zjistíte, že mají na každé straně dva měniče. Tyto měniče z obou stran mají společné jádro a díky tomu je možné umístit 2 měniče proti sobě v tak úzkém šasi. Umožňuje to na co nejmenší plochu vmáčknout co nejvíc basových měničů.

KEF LS60 Wireless - Uni-Core basové měniče

Fotografie: KEF

Streamovací platforma W2

Jednou z důležitých technologií, které využil KEF u LS60 Wireless je jejich vlastní platforma W2, která nahrazuje původní, která nepatřila k těm nejspolehlivějším. Výhodou je jednoduché připojení k síti, podpora Tidal Connect a mnoha dalších služeb vč. podpory MQA standardu.

KEF LS60 Wireless - streamovací platforma W2

Fotografie: KEF

Unikátní koncepce potřebuje výkon potřebuje správné napájení

Jelikož se jedná o aktivní reproduktory tak je potřebné je i napájet. Každý reproduktor tedy obsahuje vlastní zesilovače. Každé pásmo obsluhuje jiný zesilovač. Výškový 19 mm měnič v Uni-Q  koncentrickém měniči 12. generace pohání zesilovač třídy AB o výkonu 100 W címž KEF dosahuje příjemného a muzikálního projevu. Střední pásmo a měnič o průměru 100mm pohání zesilovač taky o výkonu 100 W, ale jedná se nyní o zesilovač třídy D. Tento přístup je oblíbený u aktivních reprosoustav jelikož jenom výšky jsou často náchylné na koncepci zesilovače. Následně čtyři basové měniče o průměru 135 mm pohání zesilovač tř. D o výkonu 500 W. Celkový výkon jednoho reproduktoru činí tedy 700 W a maximální SPL je na 112 dB. Celkový výkon systému je tedy 1400 W.

Provedení

Model LS60 Wireless se prozatím bude vyrábět v třech provedeních - Royal blue, Mineral White a Titanium Grey. Na dotyk výborné, ale čistění už může být komplikovanější jelikož není povrch hladký. Stejné je to např. u zesilovače Audiolab Omnia nebo sesterských LS50 Meta.

KEF LS60 Wireless - provedení

Fotografie: KEF

Všechny detaily ohledně KEF LS60 Wireless najdete v popisu produktu.

Hodnocení

Je znát, že jde skloubit perfektní zvuk a design do jednoho výrobku. Oba kousky jsou vhodnější do modernějších interiérů a KEF si rozhodně zaslouží pochvalu za kvalitu zvuku, kterou produkují LS60 Meta. Díky ekvalizaci dosáhnete projevu, který Vám bude vyhovovat. Myslím, že jediná nevýhoda u LS60 Wireless je čas potřebný na nalezení ideální pozice. Sice mají spodní bassreflex, ale basové měniče směrující do stran přece jenom potřebuje víc zkoušení v prostoru pro nalezení ideální pozice. Odrazu od rohů místností může být víc. Někoho pak může odradit ještě cena, ale je to trend dnešní doby. Kvalitní reproduktory stylu LS60 by samotné stály kolem 120000 Kč a k tomu byste stejně potřebovali kvalitní zesilovač, který by Vás nutil sáhnout do peněženky pro dalších 50000 Kč.

PS: Nová generace řad R a pravděpodobně i Reference přijde během roku 2023.

Martin Fecík, editor
studio Audal

Odporúčané produkty3