Bluesound spustí predaj nového modelu Powernode Edge

Powernode - minimalsmus s výborným zvukem

Pokud jste ještě neslyšeli o Bluesound Powernode 3 a zajímá Vás kvalitní podaní zvuku tak rozhodně čtěte dál. V podstatě je Powernode velmi chytré zařízení již od své první generace. Jedná se o integrovaný zesilovač se zabudovaným streamerem. Nyní v prodeji najdete již 3. generaci Powernode, která si ve srovnání s první a druhou generaci polepšila ve všech oblastech vč. ještě kvalitnějšího zvuku. Zařízení jsou nyní postavené na technologii HybridDigital od NAD, která přináší perfektní kvalitu zvuku. Dle mého názoru se jedná o vyšší kategorii zvuku než najdete běžně u zařízení v této cenové kategorii. A nyní, když se úspěšně prodává 3. generace, přichází na trh Bluesound Powernode Edge (ve své první generaci). 

Výkon

Powernode Edge nabízí polovinu výkonu svého většího bratra a je to konkrétně 40 W / 8 ohmů což je dostatek pro většinu aplikací. Znamená to tedy, že můžete Edge použít pro téměř všechny regálové reproduktory a sloupové reproduktory s větší citlivostí nebo jednoduše řečeno s menším nárokem na výkon zesilovače. 

Výkon Powernode Edge Powernode 3. generace
Výkon (RMS) 2 x 40 W / 8 ohmů 2 x 80 W / 8 ohmů
Výkon (Dynamický) 2 x 50 W / 8 ohmů 2 x 130 W / 8 ohmů

Běžná konfigurace, která sedí Powernode Edge je právě připojení k regálovým reproduktorům v obývacím prostoru, které můžete doplnit ještě o subwoofer. V této konfiguraci rozhodně nebude Edge špatnou volbou. Přiklad konfigurace, která funguje výborně.

  • Monitor Audio Bronze 100/200 nebo např. Silver 100
  • Focal Chora 806/816 nebo např. Aria 906
  • Audiovector QR1/QR3
  • Dali Oberon 1/3/5 nebo Opticon 1/2
  • Canton GLE 10/20/30/70/80/90 nebo Townus 30
  • ... a mnoho dalších

Další zajímavou konfigurací s Powernode Edge je diskrétní ozvučení firemních nebo rezidenčních prostorů. Díky malým rozměrům jej můžete použít pro pohánění vestavných nebo nástěnných reproduktorů.

  • Monitor Audio Core W380-IDC
  • Monitor Audio Core C380-IDC
  • Cabasse Archipel 17ICD
  • ... a mnoho dalších
Bluesound Powernode Edge - přední panel Bluesound Powernode Edge - přehled Bluesound Powernode Edge - zadní panel

Konektivita

Velkou výhodou zařízení od Bluesoundu je konektivita a podpora nejlepších streamovacích služeb. V podstatě přes Edge dokážete přehrávat soubory a streamy až do rozlišení 192 kHz/24 bit. Pokud se Vám např. povede registrace Qobuz nebo Amazon Music HD tak máte vyhráno. Budete schopní poslechu ve velmi vysokém rozlišení, které vám nedokáže dát ani Tidal, kterého službu vnímám jako tzv. "snake oil" což je označení pro klamavou reklamu. Sám jsem zažil několik nahrávek v MQA kvalitě, které měly špatný projev ve výškách podobný MP3 souborům (i když to nebylo úplně stejné).

Powernode Edge nabízí kromě HDMI 1 vstup, který můžete použít jako analogový např. pro připojení gramofonu s vestavěným předzesilovačem nebo jako digitální, kterým např. pošlete do Powernode Edge digitální vstup. V podstatě to není mnoho, ale v reálném provozu v moderní domácnosti víc nepotřebujete. 

Vstupy Powernode Edge Powernode 3. generace
HDMI eARC 1 1
Konfigurovatelné vstupy analog/digitál 1 2
USB 1 1
Ethernet 1 1

V čem je lepší Bluesound kde konkurence nestíhá?

  1. Powernode 3 nebo Edge podporují diskutabilní formát MQA
  2. Powernode 3/Edge podporují streamování z vícero služeb v plné kvalitě
    • Např. streamování z Tidalu, Deezeru a některých jiných služeb nefunguje u Marantzu a Denonu v plné kvalitě. Stejné platí o levnějších modelech Onkyo + Pioneer, které využívají platformu DTS Play-Fi*
  3. Powernode 3/Edge si poradí se vstupem 192 kHz/24 bit. Nedá se to říct např. o zesilovačích zn. Marantz a Denon, které si častokrát poradí jenom s kvalitou 96 kHz/24 bit
  4. Jednoduchost ovládání
  5. Korekce basů a výšek. Zdá se to být samozřejmostí, ale některé zesilovače neumožňují korekci basů a výšek. Příkladem jsou např. Arcam, Audiolab a mnoho dalších
  6. Učení kódů pro ovládání. Bluesound a NAD často nedodávají dálkové ovladače v balení, ale místo toho nabízí učení povelů jiných ovladačů (infračervených). Pokud tedy doma máte DO např. televize nebo DVD přehrávače tak můžete Bluesound naučit povely z daného ovladače. Nepotřebujete tedy mít další ovladač. No a pokud by Vám tato volba nevyhovovala, tak je k mání ovladač Bluesound RC1.

Do dělá konkurence líp?

  1. Zobrazení názvu skladby případně obrázku alba - v tomto případě sáhněte po NAD C700 nebo NAD m10 v2. Osobně mi ale tato funkce v běžném provozu nechybí. Powernode 3 mám doma na testování několik měsíců a vlastně mi vyhovuje nenápadný design a absence zbytečného svícení.
  2. V dané ceně nenajdete mnoho zesilovačů se zabudovaným streamerem. Když už náhodou něco najdete, tak je to většinou kompromis buď u kvality zvuku nebo designu.

Hodnocení

(ve své kategorii)

98%

Když nepotřebujete hodně výkonu a hledáte zesilovač pro současnou dobu tak je Powernode Edge výbornou volbou. Jediné, co někomu nemusí vyhovovat je absence dálkového ovladače a displaye pro zobrazení názvu skladby. Není to ale nic podstatného... za ostatní rok poznám mnoho zákazníků, kterým jednoduchý design Bluesoundu vyhovuje.

* Platforma DTS Play-Fi umožňuje přehrávání v plné kvalitě, ale jenom u některých výrobků.

Odporúčané produkty2