Zahoření audio kabelů 🔥 - Hi-Fi a Hi-End žvásty

Teorie z webu

Na webu najdete kupu užitečných informací a bohužel i mnoho nesmyslů. Na webu se dočtete, že je důležité "zahořet" kabely od reproduktorů. Tímto procesem nemyslím zapálení izolace tak, aby shořela a následně vlastně neexistovala. V světě Hi-Fi se se někdy uvádí, že po aktivním použití kabelů na vysoký výkon se "kabel otevře" a zvuk bude mít "prostor" a různé jiné vlastnosti. Je z tohoto tvrzení alespoň něco pravda?

Chování mědi v čase

V tomto článku se budeme soustředit hlavně na měď, která tvoří drtivou většinu materiálu, který se používá na přenos audio signálu. Teď se podívejme na trochu teorie. V tabulkách se uvádí vodivost materiálů, ale nikde se neuvádí, jestli byl daný materiál již použitý případně jak dlouho a jak intenzivně. Co se ovšem uvádí je vodivost při dané teplotě... a to už má smysl hodnotit. Bohužel ale neexistuje potvrzená teorie (kromě jevu elektromigrace u mikročipů), která by tvrzení Hi-Fi komunity potvrdila.

Dalším vlivem pro vodivost kabelů může být koroze, která dokáže narušit povrch vodičů a způsobit tak větší odpor kabelu. Naštěstí je ale každý vodič chráněn izolací a tak k tomuto jevu nedochází nebo k němu dochází jenom v minimální míře.

Dalším příkladem z běžného života jsou rozvody elektřiny např. v domácnosti. Představte si, že by se postupně měděné kabely zlepšily nebo zhoršily. To bychom se nikdy nemohli spolehnout na kvalitu připojení k obyčejným spotřebičům jako jsou TV, počítače, osvětlení atd. Dalším důležitým aspektem je to, že se ještě nikomu nepovedlo změřit rozdíly v "zahořeném" kabelu za pomocí osciloskopu.

Co je tedy správné řešení?

Pokud chcete investovat čas nebo dokonce peníze do zahoření kabelů, tak si raději odpočiňte, zaposlouchejte se v klidu do své oblíbené melodie a pravděpodobně uslyšíte zvuky, které jste doposud neslyšeli... to je jev zahoření v praxi. Poslouchat tak dlouho až uslyšíte něco nového. No ale co s penězi, které jste ušetřili? Pokud vlastníte např. reproduktory ve vysokém lesku, tak si za pár stovek pořiďte leštící pastu na lak automobilů a k tomu jeden hadřík z mikrovlákna. Postupným nanášením a leštěním zlepšíte vzhled vašich reproduktorů... pokud nejsou škrábance hlubší než vrstva laku.

Takže hodně zdaru, dobré hudby a ušetřených peněz. 

Martin Fecík
audalgin - ta správná medicína pro každého audiofila

A ještě pár užitečných informací na závěr

  • Pozlacení se používá pro zamezení oxidace/koroze. Vodivost zlata je ale menší.
  • Nejlepší vodivost mezi kovy má stříbro. Stříbro může taky oxidovat nebo korodovat. Je citlivé např. na lisdký pot.
  • Měď má velmi dobrou vodivost t.j. mnohem lepší než hliník.
  • Vodivost stříbra je tedy o 5,8% lepší, ale je taky 100x dražší než měď.
  • Věřte fyzice
Materiál Vodivost (10.E6 Siemens/m) Termální vodivost (W/m.K)
Stříbro 62,1 420
Měď 58,7 386
Zlato 44,2 317
Hliník 36,9 237

Doporučené produkty3