Test sloupových reproduktorů střední třídy - Canton Townus 90, KEF R7, Monitor Audio Silver 500 7G
Reproduktory střední třídy nejsou jenom o zvuku. Velmi důležitou součástí je taky vzhled a kvalita zpracování. Samozřejmě se liší po zvukové stránce, ale poďme se podívat nejdřív na design.
V čem se liší střední třída reproduktorů od nižší třídy?
Povrchová úprava
Nižší třída často používá kabinet z MDF a následně je povrchová úprava folie nebo laminát. Nejvíc je to znát na rozích, kde je folie ohlá. Samozřejmě to sebou nese pár dalších nevýhod. Jakýkoliv "šťouchanec" do kabinetu může zanechat narušenou folii. Samozřejmě to z reproduktorů cítíte, že je povrchová úprava levnější. S přechodem k střední třídě získáte mnohem lepší design a mezi nejčastější povrché úpravy patří lak (klavírní nebo matný) a pravá dýha. Dále jsou další komponenty u reproduktoru taky hodnotnější. Nožky, terminály, vzhled měničů jednoduše vypadají líp a častokrát přispívají ke kvalitě zvuku.
Tuhost kabinetu
Pouhým poklepáním na kabinet reproduktoru dokážete odhalit jeho pevnost. Samozřejmě, pokud slyšíte ozvěnu nebo rezonanci, tak se to projeví i na zvukovém projevu hlavně u nižších tónů. Bass následně není tak přesný a tak samotný kabinet rezonuje a vlastně se chová jako větší ozvučnice. U střední třídy najdete tužší kabinet, který spoznáte rychle po přechodu z nižší třídy. Bass je přesnější a rezonance kabinetu je minimální. Kopáky nebo počítačové bassy jsou přesné, rychlé a neslyšíte dunění (za předpokladu, že inženýři neudělali někde chybu).
Tlumící materiál vevnitř kabinetu
Tato kategorie je obzvlášt důležitá. Ovlivňuje totiž projev reproduktorů hlavně v středních tónech (vokály, téměř všechny nástroje) a nejčastěji slyšíte menší utlumení jako "prostor". Znamená to, že se zvuk line z celé místnosti díky bassreflexům. Samozřejmě se Vám tento projev může líbit, ale technicky je problém v příliš dlouhém znění zvuku a jeho odrazu. Střední tón je tedy vypuzen směrem k vám a následně se odráží ještě v kabine až některá čast tónu unikne z kabinetu přes bassreflex. Na rozdíl od nižší třídy a střední třída výborné utlumení středního pásma. Když se podívate do ozvučnice za středotónový měnič, tak je v 99% případů kompletně vycpaná tlumícím materiálem. Výsledek utlumení je přesné podání středního pásma. Díky minimální rezonanci středního pásma je projev přesnější, čistý a jednoduše věrný.
Kvalitnější měniče
Samozřejmě to záleží od výrobce, ale nejčastěji dostanete u střední třídy měniče, které mají trochu větší příkon a tužší konstrukci membrán. To znamená, že se membrána neprohýbá a negeneruje tak nechtěné zvuky, které nazýváme zjednodušeně zkreslení. U střední třídy jsou často membrány pevné a díky většímu utlumení reproduktoru je často potřebný i větší výkon. Díky tomu mají často reproduktory střední třídy menší citlivost než základní verze. To samozřejmě implikuje potřebu trochu výkonějšího zesilovače. Běžně to ale problémem není.
Zástupci střední třídy
- Canton Townus 90
- KEF R7
- Monitor Audio Silver 500 7G
Porovnání ve videu
Poznámky z testu, které nejsou uvedeny ve videu
Back to black, Channel Aid, Allie Sherlock
- KEF R7: melodické, klidné
- Silver 500: živý projev s energií
- Canton Townus 90: jemný přednes
Smells like teen spirit, Nirvana
- KEF R7: neutrální
- Silver 500: kytara intenzivní, ale ve výškách chybí trochu detail
- Canton Townus 90: nejlepší podání prostoru a výrazné výšky pomáhají rozlišení činelů
Key of E Classic Rock Lazy Stones Style
- KEF R7: pěkný prostor
- Silver 500: agresivnější kytara
- Canton Townus 90: lepší dynamika než u R7, víc detailů
Nothing Compares to You, Chris Cornell
- KEF R7: nejpříjemnější vzhledem na hlas Chrise
- Silver 500: znější jak kdyby byl mikrofon blíž k ozvučnici kytary
- Canton Townus 90: perfektní zvuk kytary
- KEF R7: utlumené basy a středy ve srovnání se Silver 500
- Silver 500: největší dynamika
- Canton Townus 90: čistý projev
- KEF R7: melodický metal, zajímavá kombinace :)
- Silver 500: největší důraz na kytarové riffy, nejhutnější bass
- Canton Townus 90: výraznější činely
Martin Fecík
jednatel, editor a nadšenec