Srovnání kvality služeb Spotify a Tidal

Pravidelně děláme průzkumy a testy pro potřeby studia i pro zákazníky pokud potřebují fundovanou odpověď. Našli jsme vynikající článek o srovnání kvality služeb Spotify, Tidal a jiných služeb. Určitě jste si říkali jestli se oplatí investovat cca. 100 Kč měsíčně navíc a pořídit si Tidal místo Spotify. Podívejte se zároveň na konec článku, kde najdete video o diskutabilní kvalitě formátu MQA.

V článku níže vám dáme odpověď postavenou na datech a nikoliv na subjektivních dojmech. Děkujeme zároveň klukům z audiosiencereview.com za jejich perfektní analýzy. Originál najdete zde: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/tidal-vs-deezer-vs-qobuz-vs-spotify-vs-apple-music.12062/

Teorie

Zvuk je mechanické vlnění v látkovém prostředí, které je schopno vyvolat sluchový vjem. Frekvence tohoto vlnění, které je člověk schopen vnímat, jsou značně individuální a leží v intervalu přibližně 16 Hz až 20 000 Hz. Taková vlna se převádí do digitální formy

Vzorkování signálu

Analogový zvukový záznam obsahuje všechny hodnoty hladiny intenzit nahrávaného zvuku. Během vzorkování se z analogového signálu vybírají hladiny intenzity v určitých časových bodech na základě vzorkovací frekvence. Čím více hodnot je takto sesbíráno, tím je záznam kvalitnější a přesnější. Tento proces probíhá z toho důvodu, že v rámci digitálního záznamu nejsme schopni zachytit teoreticky všechny hodnoty hladiny intenzity zvuku, neboť jich je principiálně nekonečně mnoho.

Kvantování signálu

Kvantování signálu je prakticky úrovňovou diskretizací (zaokrouhlujeme skutečné hodnoty na předem vybrané hodnoty). Výsledkem je konečný počet vzorků s konečným počtem jejich hodnot, které lze tedy vyjádřit binárním kódem.

Kódování

Samotné kódování signálu. Získaný soubor je binárně kódován. Jednotlivým kvantizačním hladinám kvantovaného signálu je přiřazováno binární číslo. Hodnota původního analogového signálu byla během kvantování zaokrouhlena na některou z kvantizačních hladin. Tyto hladiny byly popsány čísly v desítkové soustavě. V průběhu kódování se toto číslo převede do dvojkové soustavy. Původní analogový signál bude tedy vyjádřen sledem jedniček a nul. Ve většině případů probíhá proces kvantování signálu a kódování signálu v jednom zařízení, které se nazývá A/D převodník. Výstupem tohoto zařízení je číslo kódované v přirozeném binárním kódu.

Vzorkování - hudba, komprese

Srovnání Tidal Hi-Fi a Tidal Normal

Z grafu níže je krásně vidět, jak je spektrum hlasitosti téměř identické od 20 do cca. 9600 Hz. Následně od 9600 Hz výš nastávají dramatické rozdíly v hlasitosti u jednotlivých frekvencí např. u 15800 Hz je rozdíl propastní (cca. 10 dB). U kvality Normal tedy uslyšíte vyšší tóny vaši skladby v nesprávné hlasitosti ale hlavně v nesprávném poměru. Největší rozdíl hlasitosti je naštěstí (cca. 20 dB) až u frekvence 21000 Hz což je za hranicí slyšitelného spektra. Pokud tedy používáte kvalitu Normal např. v autě z důvodu menší spotřeby dat tak jsou vaše dojmy správné, kvalita je rozhodně horší a jednoduše rozpoznatelná u vyšších tónů.

Výsledek

Srovnání Tidal Normal a Tidal Hi-Fi

  • Bílá: Tidal Normal
  • Modrá: Tida Hi-Fi

Srovnání Tidal Hi-Fi a Spotify Very High Quality

Tohle asi většinu z nás trápí. Oplatí se tedy připlatit Tidal a zrušit předplatné Spotify? Není to celkem jednoduchá odpověď. Možná se domníváte, že rozdíl v kvalitě musí být propastní, ale není až tak jednoznačné.

Skladby

Když jsem sám přešel na Tidal byl jsem celkem zklamán a to ne kvalitou zvuku ale podporou a nabídkou. Nejzajímavější pro mne byla zkušenost, že jsem na Tidal nemohl najít skladby od Rammsteinu. Není to ta pravá audiofilská hudba, ale rozhodně jsem to nečekal. V konkurenčním boji Tidal bohužel prohrává některé souboje a tak někteří interpreti dají najít např. jenom u Spotify. Je to ale úplně stejné i z druhé strany. Některé sklady mají např. premiéru výhradně na Tidalu.

Podpora

Možná znáte podporu v rozličných zařízeních, asistentech nebo aplikacích. Spotify Connect rozhodně funguje líp než Tidal Connect a je vestavěný v různých zařízeních. 

Někdy Alexa nerozumí u Tidal Connect co chci přehrát nebo nespolupracuje. Pokud přehrávám např. Tidal přes Heos tak aplikace Tidalu o tom vůbec neví. Rovněž pokud si zapnu aplikaci Tidal tak nevidím zařízení jako Amazon Alexa nebo libovolné zařízení pod správou HEOS. Jednoduchost se tedy ztrácí. Spotify rozhodně funguje v tomto ohledu líp.

Kvalita skladeb

U kvality zvuku je důležitý formát resp. komprese. Spotify využívá kompresi Ogg Vorbis a Tidal používá formát FLAC (bez komprese) nebo MQA (s kompresí) v závislosti na zvoleném předplatném. Téměř v celém spektru se komprese Spotify chová nečekaně dobře. Rozdíly překračující 0.3 dB nastávají až za hranici 19000 Hz, což je v spektru, které například já již neslyším. Takže co se týče podání spektra v správné hlasitosti téměř rozdíly nepoznáte.

Komprese

Tidal Hi-Fi používá formát FLAC bez komprese 16-bit / 44100 Hz (1411 kb/s) a Spotify Very High kompresní formát Ogg Vorbis 16-bit / 44100 Hz (320 kb/s).

Výsledek

Srovnání Tidal Hi-Fi a Spotify Very High

  • Bílá: Spotify Very High
  • Modrá: Tida Hi-Fi

Rozdíly jsou slyšitelné jen u některých skladeb díky vyššímu vzorkování Tidalu (formátu FLAC). To znamená, že přednes s Tidal Hi-Fi má trochu větší dynamiku, malinko přesnější. Kdyby bylo vzorkování ještě vyšší, tak by bylo možné dosáhnout ještě větších rozdílů u poslechu a dynamiky.

Srovnání Tidal Hi-Fi a Tidal Master

Zde jsou dle očekávání rozdíly hlavně v dynamice a přesnosti hlavně ve vyšších frekvencích. Tidal Master používá standard MQA s maximálním vzorkováním 24-bit/96kHz což znamená, že velikost zvukové vlny je udávaná na 24 bitech a to 96000 krát za sekundu. Není tedy problém vykreslit přesně dlouhou vlnu (bass) při malém vzorkování ale krátkou (nad 10000 Hz) je již komplikovanější. Všeobecně platí, že čím kratší vlna (vyšší frekvence), tím má větší vzorkování vyšší dopad na kvalitu zvuku. Poslechově rozdíl ucítíte pokud to vaše audio sestava dovolí. Tidal bohužel nenabízí větší vzorkování než 24-bit/96kHz ale je to stejně výborná volba pokud hledáte velmi dobrý zdroj hudby. Další alternativou na kterou se můžete podívat je např. Qobuz nebo Apple Music, kde se nabízí vzorkování v kvalitě 24-bit/192kHz bez komprese. 

Výsledek

Srovnání Tidal Hi-Fi a Tidal Master

  • Bílá: Tidal Hi-Fi
  • Modrá: Tida Master

Závěr

Pokud vám nevadí horší podpora Tidalu v různých aplikacích/zařízeních a nevadí vám chybějící interpreti, tak je rozhodně Tidal Hi-Fi jedna z nejlepších streamovacích služeb pro hudbu. Pokud však chcete Tidal jenom ve verzi Premium, tak raději sáhněte po Spotify. Je to univerzálnější řešení a levnější řešení. Pokud hledáte opravdu kvalitní bezztrátové řešení, tak se podívejte po Qobuz nebo Apple Music Lossless.

Dodatek z 9.5.2021 k MQA/Tidalu

V dubnu 2020 se objevilo na internetu video, které se detailně věnuje Tidal-u a formátu MQA, který Tidal využívá. Můžete se podívat jaká je realita, protože je bohužel smutná. Většina skladeb na Tidalu je převzorkována do vyšší kvality pro MQA. Použitím MQA standardu se však navýší šum v písni a rovněž se degraduje kvalita skladby jelikož se frekvence nad 20000 Hz promítají to slyšitelného pásma. Tím se vlastně i z klasické CD kvality (44,1 KHz/16 bit) po převzorkování do MQA stává nekvalitní skladba, která trpí šumem. Když se Vám zdá jiná, tak rozhodně máte pravdu, ale není to lepší kvalitou, ale vlastně horší. Navíc je taková skladba větší než původní ve verzi FLAC i když je kvalitativně horší. Z tohoto důvodu doporučujeme používat např. Deezer, Qobuz nebo Apple Music Lossless, které používají formát FLAC.

Originální video od GoldenSound