Porovnání sloupových reproduktorů do 40000 Kč

Porovnání reproduktorů do 40000 Kč

Jedná se o nejoblíbenější kategorii reproduktorů hlavně kvůli své ceně. V podstatě kdo začíná s HiFi a má trochu větší prostor, tak se obhlíží právě po reproduktorech v ceně do 30-40 tisíc korun. Z pohledu internetu jsou nejvíc známé Dynavoice DF-8, KEF Q750 a Monitor Audio Bronze 500. Do testu jsme ještě doplnily konkurenty od Wharfedale a Mission.

Do souboje vstupují:

  • Monitor Audio Bronze 500
  • Dynavoice Definition DF-8
  • Wharfedale EVO 4.4
  • Mission QX-4
  • KEF Q750

Vzhled

Zvuk není všechno... pravděpodobně to znáte. Pokud vy si nepotrpíte na vzhledu tak pravděpodobně manželka/přítelkyně ano ;-) Ze skupiny mají rozhodně nejhodnotnější zpracování Wharfedale EVO 4.4, kterých povrch je přírodní dýha. Působí nejlíp a v černém provedení jsou na dotek nejpříjemnější. K EVO 4.4 dostanete v balení nožky a podložky, které Vám usnadní umístění i na koberec a redukují přenos vibrací do podlahy. Hezké zpracování na podobné úrovni mají Monitor Audio Bronze 500 a KEF Q750. U Bronze 500 najdete v balení taky nožky s hrotem nebo gumou. U KEF Q750 najdete jenom hroty takže je pravděpodobně nutné dokoupit talířky/misky. Stejné platí o Mission QX-4, které mají atypické uspořádání měničů. Vrchní a spodní strana reproduktorů je z lakovaného hliníku čímž dodává hodnotu reproduktorům. Existují hezčí provedení pro QX-4 než černé. Na konec našeho řebříčku patří Dynavoice DF-8, které jsou rozhodně největší z této skupiny. Velikost ale není všechno. U řady Definition chybí trochu důraz na detail. Folie natažená přes šasi nepůsobí nejlíp na hranách. Na všech rozích je vidět zahnutí a ukončení což rozhodně nenajdete u konkurence.

Naše hodnocení vzhledu

Reprosoustavy Hodnocení (body) Zdůvodnění
Wharfedale EVO 4.4 8 Elegantní skříň, dýha
Monitor Audio Bronze 500 7 Plastová krytka výškového měniče, kombinace barev se pravděpodobně brzy okouká
KEF Q750 6 Plastové nožky a folie šasi u ořechového provedení
Mission QX-4 7 Hezký hliník a vinylová folie
Dynavoice DF-8 5 Zpracování by šlo vylepšit, hlavně u spojení přední části s tělem. Zpracování je na straně low-cost. U bílého provedení je příliš mnoho bílých barev což celkově nepůsobí dobře. Nejlepší, co se týče vzhledu, je dubové provedení. Bez mřížky jsou si na ně musíte zvyknout, nejsou prostě mainstream.

Zvuk

Krom designu je toto taky hodně subjektivní záležitost. Pamatujte, že jediný, komu se musí líbit přednes vaši sestavy jste vy. Všechny reproduktory rozhodně dokážou zaujmout.

U KEF Q750 se dostáváme trochu analytickému přednesu. Je to myšleno tím, že díky uzavřené konstrukci je zvuk trochu "neprostorový". Jinak je podání výšek, středů a basů hezké. U basů je není nástup lineární k hlasitosti. Jakmile zvednete hlasitost, tak se basy dostanou na úroveň Bronze 500 a Dynavoice DF-8. Souvisí to s dvojicí pasivních zářičů, které se jednoduše tak lehko nerozhýbají. U Bronze 500 a DF-8 rozhodně bass nechybí. Má to ale i výhodu. Můžete je přisunout ke zdi a nebudete pociťovat nechtěnou ozvěnu.

U Bronze 500 je celkově podání líbivé, nejlíp hodnocené našimi zákazníky. Když se už něco najde, co se zákazníkům nelíbí, výraznější podání výšek, které se pak ale dalším zákazníkům líbí... tady je znát jak máme každý jinou preferenci pro zvuk. 

Další hodnoceným jsou Dynavoice DF-8, kde někdo ze zákazníků pozoruje posun vokálů níž nebo pozoruje "díru" ve frekvenčním pásmu. Oba fakty můžeme potvrdit a to vzhledem na měření i osobní zkušenost. Tento rozdíl poznáte nejčastěji přímým přepínáním mezi reproduktory. Jinak samozřejmě díky většímu bassreflexu zaplní Dynavoice místnost prostorem. Něco ze spektra je zkreslení, ale jinak opravdu bassreflexy dělají scénu větší.

Mission QX-4 si jdou vlastní cestou i díky 2-pásmové konstrukci. Tato konstrukce je znát ihned. Chovají se jako dvoupásmovky, kde je trochu potlačená číst středního pásma a díky konstrukci je bass opravdu výrazný. Navíc je to znásobeno výškovým měničem, který má sykavý projev. V podstatě tedy u výšek slyšíte "s" nebo "š" tak nějak navíc. Projevy "výškáčů" se liší u všech výrobců, ale na tento kus od výrobce Vifa jsem si jednoduše nezvykl. Je příliš směrový což já nepreferuji. Myslím, že hezčí podání výšek paradoxně najdete v levnější řadě LX. Na QX-4 zní perfektně jakákoliv kytarová hudba. U jiných žánrů je to pak složitější.

Wharfedale EVO 4.4 jsou vysoké téměř jako DF-8, ale svým podáním jsou diametrálně odlišné. Projev je jinak vyvážený, ale chybí jim dynamika. Je to tedy projev, který se svou uhlazeností můžete poslouchat dlouho bez únavy. Pravděpodobně Vám ale na druhou stranu nebude dělat hudba takovou radost jako třeba u Bronze 500, DF-8 nebo Q750. Vokály jsou hezké a detaily ve výškách taky, ale jenom když sedíte v ideální pozici. Právě páskový výškový měnič je Achillovou patou a diamantem těchto reproduktorů zároveň. Kdyby nebyl tak extrémně směrový, tak by byl perfektní. V podstatě jsou jiné páskové měniče (ELAC JET 5, Monitor Audio MPD atd.) méně náchylné na pozici posluchače.

Naše hodnocení zvuku

Reprosoustavy Hodnocení (body) Zdůvodnění
Wharfedale EVO 4.4 6 Chabá dynamika a prostor, příliš velká směrovost
Monitor Audio Bronze 500 8 Mírné zkreslení v pásmu středů a rozlišení ve výškách by šlo zlepšit
KEF Q750 7 Chybějící prostor a nástup nelineární nástup basu
Mission QX-4 5 Chybějící prostor, chybějící rozlišení v středním pásmu a zvláštní výšky
Dynavoice DF-8 6 Posun středního pásma, některé části středního/vysokého pásma utlumené

Závěr

Nejlepší je se přesvědčit na vlastní oči a uši, co Vám nejvíc pasuje. Za nás jsou jednou z nejlepší volbou, co se týče designu a přednesu právě Monitor Audio Bronze 500 a KEF Q750 vzhledem na možnost umístění. Pokud třeba máte atypický prostor a vzniká vám velká ozvěna, tak je lepší si vzít reproduktory bez "prostoru" jako jsou Q750 od KEFu, které Vám pomůžou redukovat problém ozvěny. Dynavoice DF-8 bych doporučil pro moderní hudbu a Wharfedale pak pro vážnou hudbu pokud si nepotrpíte na úderném projevu bubnu. U missionu pak musíte být fanda regálovek aby se Vám jejich projev extrémně líbil.

Je nutno říct, že pokud máte doma kompaktní sestavu stylu Panasonic PMX90EG-K tak vás rozhodně nadchnou kterékoliv reproduktory z porovnání a bude se Vám zdát, že Panasonic "nehraje". 

Celkový součet bodů

Reprosoustavy Hodnocení (body)
Wharfedale EVO 4.4 14
Monitor Audio Bronze 500 15
KEF Q750 13
Mission QX-4 12
Dynavoice DF-8 11

Naše recenze nejsou placené a nemáme za ně žádné jiné výhody. Snažíme se vám zprostředkovat zkušenosti našich zákazníků a nás abychom Vám ulehčili výběr nebo pomohly s tím, na co se máte u poslechu soustředit. 

Měření

Wharfedale EVO 4.4

Wharfedale EVO 4.4 - měření

Monitor Audio Bronze 500

Monitor Audio Bronze 500 - měření

KEF Q750

KEF Q750 - měření

Mission QX-4 - měření

Mission QX-4 - měření

Dynavoice Definition DF-8

Dynavoice Definition DF-8 - měření