Oblíbené zesilovače se streamerem do 50 tisíc - je opravdu Marantz PM7000N nejlepší?

Moderní doba si vyžaduje moderní přístup

Samozřejmě může mít každý své preference, ale pokrok se nedá zastavit. Na trhu se objevují novinky, které nabízejí zesilovač a streamer v jednom zařízení. V podstatě by to mělo být všechno, co potřebujete.

Do našeho porovnání nastupují:

Model Výkon (8 ohm) Běžná dostupnost v roce 2022 Aplikace pro ovládání Cena (1.2.2022)

Marantz PM7000N

2 x 60 W Běžně nedostupné HEOS 35990 Kč
Roksan Attessa Streaming Amplifier 2 x 80 W Běžně k dispozici BluOS 47990 Kč
Audiolab Omnia 2 x 50 W Běžně k dispozici DTS Play-Fi 45990 Kč
NAD C700 2 x 80 W Běžně k dispozici BluOS 39990 Kč
Advance Paris Playstream A7 2 x 115 W Běžně k dispozici Advance Playstream 33480 Kč
Primare i15 Prisma v2 2 x 60 W Běžně k dispozici Primare Prisma 44990 Kč

Design a ovládání

I když to pro někoho nemusí hrát design roli tak pro nás určitě ano. Pokud se máme na zesilovače dívat jako na celek tak nelze obejít vizuální stránku a ovládání. Samozřejmě toto hodnocení bude subjektivní jelikož víme, že každý z Vás může mít jinou preferenci.

Model Velikost Vzhled Ovládání vč. aplikace Další užitečné funkce Fotografie Naše hodnocení

Marantz PM7000N

2 x 60 W Klasický formát zařízení, který vzhledově sice pamatuje na dávné doby, ale stejně vypadá líp než konkurent PMA-1600NE ze stejné fabriky. Display je čitelný velice dobře s relativně dobrým rozlišením. Je typu OLED a tak si vystačí bez podsvícení. Jinak je zpracování hezké a chod koleček je hezky tlumený. Přední panel je z plastu, ale z dlouhodobého používání víme, že to není zásadní problém i když jsme někdy viděli i praskliny způsobené pádem. Dálkový ovladač vypadá stejně jako kdyby byl navržen v roce 2000.

Ovládání na předním panelu je jednoduché. Umožňuje základní operace, má kolečko na regulaci hlasitosti a volbu vstupu. Bohužel nelze zvolit HEOS jako zdroj přes kolečko a tak musíte pokaždé do aplikace a spustit např. Tidal. 

Aplikace HEOS samotná je relativně dobrá a umožňuje multi-room konfiguraci, řízení hlasitosti, připojení k streamovacím službám atd. 

HEOS je bohužel zároveň problémem, který Vám znemožní poslouchat např. Deezer ve FLAC kvalitě (místo toho se použije MP3, 320kbps) nebo např. Tidal v MQA kvalitě.

  • MM Phono
Marantz PM7000N 8/10 (nadprůměr)
Roksan Attessa Streaming Amplifier 2 x 80 W Nejstylovější zesilovač z porovnání v klasickém rozměru. I když jsou jeho rozměry klasické, tak nepůsobí staře a vlastně je celkem decentní. Určitě nebude působit jak "ten starý krám" od manžela. Nabízí display, který byste ani nečekali... až tak dobře je zakomponován. Zobrazení hlasitosti je jednoduché a v podstatě nepotřebujete indikaci v dB jak u konkurence. Dálkový ovladač je minimalistický, ale reálně nevím, co vlastně neumožňuje ve srovnání s konkurencí. Vím, že se někomu nelíbí, ale já si myslím opak. Menší je lepší a určitě nepotřebujete 40 tlačítek na ovladači.

Přední panel je intuitivní. Kolečko pro ovládání hlasitosti má hezký chod a dále na něm najdete 3 multifunkční tlačítka, kterými ale nejčastěji přepnete skladbu nebo ji zastavíte. Dále je můžete použít např. na změnu vstupu.

Konečně něco zajímave... BluOS. Tohle je pravděpodobně nejlepší aplikace pro ovládání (momentálně). Nabízí jednoduchou navigaci, spojení nevypadává a nemá velké prodlevy. Zároveň se jedná o platformu, která umožňuje ovládání vícero značek jako Bluesound, NAD, instalační zesilovače Monitor Audio, Dali, peachtree atd. To umožňuje multi-room konfiguraci různých značek. 

  • Nastavení citlivosti vstupů
  • MM Phono
  • Podpora MQA
Roksan Attessa Streaming Amplifier 10/10 (excelentní)
Audiolab Omnia 2 x 50 W Je to jediný zesilovač, který nabízí i CD přehrávač. Na začátku je vidět koncepci, která se snaží cílit na starší uživatele, kteří ještě potřebují oprášit CD. Všechno se ale povedlo Audiolabu zabudovat do hezkého šasi s matným povrchem, které nabízí i velký a čitelný display. Vzhled je relativně moderní, ale zaostává za Roksanem. Dálkový ovladač vypadá stejně staře jak u Marantze a Denonu.

Přední panel nabízí volbu vstupu, zastavení přehrávání, změnu hlasitosti pouze přes tlačítka což rozhodně není ideální. Kolečko by pravděpodobně nevyhovovalo čistému designu, ale pomohlo by to uživatelům.

Aplikace DTS Play-Fi je trochu rozporuplná. Měla by to být ideální platforma jako je BluOS, ale bohužel je ovládání trochu nepřehledné. Výběr playlistu na streamovací službě vlastně posílá písně z telefonu (tabletu nebo PC) a pokud Vám někdo zavolá, tak se přehrávání přeruší. Alternativou je poslat písně na streamer/zesilovač, ale to resetuje aktuální pořadí písní. Chce to prostě myslet předem co si pustíte a na jak dlouho.

Pro poslech streamu ve vyšší kvalitě (např. Tidal a Deezer) musíte zapnout "Critical Listening Mode".

Dále je problémem ještě to, že např. Deezer přehrává jenom z MP3 formátu i když máte zaplacený HiFi, který běžně jde v CD kvalitě a formátu FLAC.

  • CD přehrávač
  • MM Phono
  • Podpora MQA
Audiolab Omnia 7/10 (průměr)
NAD C700 2 x 80 W

Nejkompaktnější zesilovač ze skupiny. Nabízí velký display pro zobrazení všeho potřebného vč. vzhledu alba. Přední strana je minimalistická a funkční. Rozhodně se jedná o designově povedený kus, který spoléhá na to, že bude posluchač sledovat co přístroj dělá. 

Dálkový ovladač se v balení nenachází, ale můžete si jej dokoupit nebo použít libovolný jiný (infračervený).

Přední panel nabízí to hlavní... kolečko na hlasitost a přepínání skladeb. Myslím, že to stačí a v podstatě víc není reálně potřebné.

Ovládání přes BluOS nabízí stejné výhody jako u Roksanu Attessa, ale přidává navíc možnost nastavení výhybky pro subwoofer, úpravu výšek a basů, učení povelů z jiného infračerveného DO atd. Na DO můžete nastavit předvolby pro např. oblíbený playlist.

  • HDMI eARC
  • Podpora MQA
NAD C 700 10/10 (excelentní)
Advance Paris Playstream A7 2 x 115 W Klasická koncepce, kterou bych zařadil i designově do Hi-Fi scény z roku 2000 až na přidaný display. Display je zapracovaný líp než u Denonu, ale rozhodně není nenápadný jak u Roksanu nebo tak detailní jako u Audiolabu nebo NADu. Nabízí VU měřáky a zobrazení menu + informace o skladbě.

Na předním panelu najdete multifunkční kolečko a jedno tlačítko pro volbu "zpět". Jinak můžete díky dotykovým tlačítkům zvolit libovolný vstup vč. streamování. Nabízí v podstatě všechno podstatné až na volby pro předcházející a následující skladbu.

Aplikace Advance Playstream je vlastně celkem dobrá i když nemá vymoženosti BluOS, ale pořád je lepší než Prisma a Play-Fi. Kvalitou podobná HEOS až na detail, že nemůžete A7 zapnout na dálku.

  • HDMI ARC
  • MM a MC Phono
Advance Playstream A7 8/10 (nadprůměr)
Primare i15 Prisma v2 2 x 60 W Klasická koncepce ale v menším rozměru. Primare i15 nabízí jemně industriální design, na svoji velikost relativně velkou váhu a kvalitní materiály. Display má hezké rozlišení, ale bohužel je font tak malý, že v skutečnosti z dálky nic nevidíte až na moment kdy měníte hlasitost.

Přední panel nabízí výběr zdroje a tlačítka pro změnu hlasitosti. I zde platí, že by bylo kolečko lepší řešením. Často se stane, že Vám někdo zavolá a pak musíte rychle ztlumit zvuk ... no a to chvíli trvá.

Prisma je jinak celkem příjemná aplikace, ale má pár problémů. Někdy se odpojí a pak se nedostanete zpátky na vaši streamovací službu bez toho abyste se vrátili na začátek aplikace. Dalším problémem je napojení na tlačítka pro ovládání hlasitosti v iOS. Několikrát jsem zažil, že se aplikace spletla a pustila plných 60W... jenom tak, bez varování. Tohle Vám určitě probudí dítě nebo klidně i sousedy.

  • Podpora MQA
Primare i15 Prisma 7/10 (průměr)

​Zvuk a kompatibilita

Model Charakteristika K čemu se hodí Třída Naše hodnocení
Marantz PM7000N Typický Marantz. Se svojí muzikálností je vhodnější pro výraznější reproduktory, které potřebují trochu utlumit. Výšky u PM7000N jsou jemně potlačené a tak je dobrou volbou např. pro Canton nebo Focal. Zároveň je zvýrazněný bass, který je znatelný i v režimu Source Direct.  Canton GLE, Dali Oberon AB 7/10 (průměr)
Roksan Attessa Streaming Amplifier Neutrální zesilovač, který klade důraz na střední pásmo podobně jak je to u zesilovačů od NAD. Nečekejte zabarvení jak jej znáte od zesilovačů tříd A nebo AB. Střední pásmo je detailní a vlastně je celkem rozdílné k PM7000N, Omnia, A7 a i15 Prisma. Tohle samozřejmě ovlivňuje výběr reproduktorů pro ideální shodu. Rozhodně výborná volba pokud potřebujete z vašich reproduktorů dostat víc. KEF R3, KEF R7, Canton GLE 90, Cabasse MC 40, Wharfedale Diamond 12.X, Monitor Audio Gold AB 8/10 (nadprůměr)
Audiolab Omnia Jedná se o nejuniverzálnější zesilovač z našeho seznamu. I když ovládání není ideální tak zvuková kompatibilita je perfektní. Má hezky prokreslené výšky a analogové zabarvení, které sedí i ostřejším reproduktorům. I jemnějším ještě přidá na muzikálnosti. Je to opravdu zajímavý stroj za svoji cenu. V podstatě k všemu AB 9/10 (perfektní na svou třídu)
NAD C700

Velice podobný Roksanu Attessa. Jedná se o neutrální a nezabarvený zvuk, který klade taky důraz na střední pásmo a v podstatě se od Roksanu liší jenom jemně právě ve středním pásmu. Rozdíly je slyšet jenom u některých skladem a musíte se hodně soustředit.

KEF R3, KEF R7, Canton GLE 90, Cabasse MC 40, Wharfedale Diamond 12.X, Monitor Audio Gold D 8/10 (nadprůměr)
Advance Paris Playstream A7 Jedná se taky o muzikální typ zesilovače, rozhodně víc než PM7000N, ale trochu míň než Omnia. Svým projevem je ale jiný než Omnia. Zvuk je teplejší a pomůže pohánět agresivnější reproduktory.  Monitor Audio Bronze & Silver, KEF Q & R AB 8/10 (nadprůměr)
Primare i15 Prisma v2 V podstatě zvukově téměř identický k PM7000N i když se jedná o zesilovač třídy D. Testovali jsme rozdíly dlouho, ale opravdu je k PM7000N stejně blízko jak Attessa k C700. Canton GLE, Dali Oberon D 8/10 (průměr)

* hodnocení 10/10 u nás jen tak nenajdete... rozhodně nejde použít nálepku stylu "bez chyb" jelikož existují i lepší zesilovače na trhu. 

Který je tedy nejlepší?

Záleží na čem Vám záleží. Já sám vnímám zesilovač nejen po stránce zvuku ale i jak se ovládá a jak lehce se integruje s TV. V tomto ohledu je vlastně vyniká nejvíc NAD C700 i když nemusí zvukově vyhovovat všem. Kdo má rád analogově zabarvený zvuk tak si pravděpodobně NAD nebo Roksan nezvolí, ale jinak jsou po designové a zvukové a stránce perfektní vzhledem na svoji cenu. Vše umocňuje hlavně BluOS ovládání. Zvukově jsou ještě zajímavé Audiolab Omnia a Advance Paris Playstream A7. Na konci seznamu se pak nachází Marantz PM7000N a i15 Prisma, které jsou ve své třídě typickým zástupcem ale svým zvukem, designem nebo ovládáním nějak nevynikají i když nehrají špatně. Ovládáním a vstupy pak vítězí PM7000N nad Primare i15 Prisma.

Kdyby měla Omnia lepší ovládání (přední panel + DTS Play-Fi) tak by mohl být ideálním zesilovačem za rozumní cenu.

Doporučené produkty1