Inteligentní zesilovač Cabasse ABYSS - živá voda pro reproduktory

Co je vlastně Hi-Fi? Existuje na to vícero pohledů, co se týče použitých komponentů v sestavě a rovnež funkcí zesilovače. Někdo za Hi-Fi projev považuje výhradně zvuk bez korekcí a bez subwooferu. Já sám do této kategorie nepatřím, ale neznamená to, že nedokážu pochopit druhý pohled.

Možná si pamatujete na funkci Loudness, kterou jste nalezli např. na zesilovačích zn. Yamaha. Tato funkce vám mírně zeslabila výšky a zlepšila projev hloubek. U některých reproduktorů tato funkce dělala zázraky a u jiných to pak nefungovalo. No a právě funkci podobnou Loudness nalezneme v Cabasse Abyss. 

Dynamic Fidelity Enhancer (DFE)

Tuto funkci jsem poprvé spoznal u aktivních reproduktorů Cabasse The Pearl Akoya, kterým dodávala výborný bas, téměř neuvěřitelný na danou kategorii a velikost reproduktorů. Když jsem tuto funkci aktivoval tak jsem si říkal, že je škoda, že ji vlastně nemají jiné zesilovače nebo aktivní reproduktory. No a Cabasse mě potešil :) Kouzlo spočívá v úpravě projevu reproduktorů v závislosti na hlasitosti. U nižší hlasitosti se snaží zesilovač zesílit basy a jemně k tomu zesílí výšky aby bylo mluvené slovo i zpěv srozumitelnější. Se zvedáním hlasitosti pak DFE ztrácí na účinku aby Vás výšky ani basy neunavovaly.

DFE nabízí možnosti vlastního nastavení, tedy intenzitu o jakou se zesílí basy. Výchozí hodnota je 0 dB, kterou jsme zachytili v našem měření.

Cabasse Abyss měření

  • červená linie znázorňuje projev s DFE a nastavením na 0 dB
  • zelená linie znázorňuje projev bez DFE
  • reproduktory z testu jsou Canton GLE 90

Měření jsme prováděli u nízké hlasitosti aby bylo zjevné jakým způsobem se projev změní. Je vidět, že nástup basu začíná až u 50 Hz (u Canton GLE 90). Je to celkem zjevné, že u nižší hlasitosti se membrány basových měničů moc neprobudí a tak je výsledek dle očekávání. Na druhou stranu ale vidět výborný dopad od 60 do 100 Hz. Bas je hlasitější o cca. 8 dB což znamená, že bas slyšíte 2,5x intenzivněji než bez zapnuté funkce DFE.

Projev u nižší hlasitosti se podobá projevu reproduktorům s dotatečným subwooferem, který právě dokáže podpořit spodní pásmo. 

K čemu se nehodí DFE?

Všeobecně k přebasovaným reproduktorům nebo pokud již máte subwoofer. Projev je pak přebasovaný a nedělá radost. Na druhou stranu je výhodou, že můžete intenzitu DFE řídit z mobilní aplikace Cabasse přímo z místa poslechu.

Zvuk Abyss bez DFE

Výšky jsou detailní na velmi podobné úrovni jako je najdete u NAD C700 nebo Bluesound Powenode. Jsou v podstatě analytické a bez zabarvení. Nečekejte tedy, že by Abyss výšky nějak redukoval nebo zabarvil do teplé podoby. Nejčastěji zní kombinace s reproduktory osazenými hliníkovými měniči ostře.

Střední pásmo je jemně potlačené což vyhovuje např. v kombinaci s Monitor Audio Silver 300 a 500 sedmé generace.

U basů je projev relativně běžný a neměl jsem pocit, že by výkon 120 W / kanál @ 8 ohmů probudil některé reproduktory víc než např. Audiolab Omnia, NAD C700 nebo Advance Paris A7. Výkonová rezerva je znát hlavně u funkce DFE. Zároveň je ale potřebné říct, že si zesilovač hravě poradí s reproduktory jako KEF R7, Canton Townus 90, Monitor Audio Silver 500 7G, Canton GLE 100 a pod.

Nejlepší párování dosáhl zesilovač s reproduktory, které nabízejí páskový měnič vyšší kvality jako např. Wharfedale EVO 4.4 nebo Audiovector QR-5. Přednes je zde značně detailnější než např. Marantz PM7000N.

Ovládání

Abyss nabízí dotykový display na přední straně, který běžně zobrazuje náhled alba, interpreta a název skladby pokud používáte streamovací služby. Umožňuje dále přepínání vstupů, přeskakování skladeb a zastavení přehrávání. Hlasitost můžete ovládat za pomocí nenápadného prstence kolem displaye. Samotné ovládání je rychlé a intuitivní.

Samozřejmě můžete vše ovládat přes aplikaci Cabasse, ale dálkový ovladač bohužel Cabasse v balení nedodává. Nedá se bohužel ani dokoupit.

Závěr

Abyss je rozhodně jeden z nejlepších zesilovačů do 50000 Kč z dúvodu výborné konektivity a perfektnímu zvuku i díky DFE. Samozřejmě se u DFE nejedná o puristické Hi-Fi, ale na druhou stranu je hudba živější a nižší hlasitosti.

Klady

Zápory

  • Výborný zvuk
  • DFE
  • Ekvalizér
  • Další možnosti korekce zvuku
  • HDMI ARC vstup
  • Kompaktní a pěkně vypadá

  • Plastový přední panel, který by působil hodnotněji např. v matném laku
  • Absence dálkového ovladače
  • In-room korekce, která by mohla zpřesnit zvuk ještě víc

Cabasse Abyss test

Doporučené produkty1