Hi-Fi a subwoofer - dává to vůbec smysl?
Proč vůbec subwoofer?
Pravděpodobně jste si všimli, že běžné reprosoustavy, hlavně menší, nedokáží reprodukovat nižší frekvence v dostatečné hlasitosti. Je to dáno velikostí prostoru, velikosti středobasových nebo basových měničů a následně i samotným kabinetem reproduktoru. Nejnáročnější hluboké tóny jsou právě u filmů, kde se nejčastěji setkáte se subwooferem klidně u levných soundbarů. Soundbary jsou kategorie sama pro sebe.
Poznámka ke soundbarům a jejich subwooferům
Na trhu samozřejmě existuje mnoho soundbarů od velmi levných až po dražší kusy např. od Bang & Olufsen. Moje zkušenost je taková, že levné soundbary jsou častokrát opravdu k ničemu. Zažil jsem kusy, které měly velmi podobný projev jako samotný televizor i když měly subwoofer. Opravdu tedy záleží jak je výrobek navržen. Pokud jste doposud zažili subwoofer jenom u levnějšího soundbaru tak pravděpodobně nemáte nejlepší zkušenost.
Vzhledem na náročnost reprodukce basů je potřeba přihlížet k subwooferům jako k reproduktorům. Menší reproduktor vám často ozvučí jenom menší místnost a stejné platí o subwooferech. Na trhu najdete ale i moderní audiosestavy pro dnešní dobu, které dokážou vzhledem na svoji velikost reprodukovat perfektní bass. Patří mezi ně napr. Cabasse The Pearl, Cabasse The Pearl Akoya a Cabasse Keshi. Samozřejmě najdete výborné ozvučení i u jiných výrobců jako např. Devialet a Bang & Olufsen.
Pokud tedy máte v sestavě domácího kina subwoofer, kterým svým výkonem dokáže ozvučit nižšími frekvencemi celou místnost, tak si můžete užívat neuvěřitelné ponorení do děju filmu. V případě, že hledáte řešení pro domácí kino, tak si určitě pořiďte subwoofer. I levnější subwoofery dokážou udělat pěkný bass pro potřeby domácího kina.
Subwoofer a hudba
Toto téma je probírané často ve skupinách nadšenců Hi-Fi a častokrát se názory liší. Je to zajímavost dnešní doba, kdy se každý může vyjádřit ke všemu i když vlastně osobní zkušenosti nemá. Proč tedy subwoofer není vhodný z pohledy tradičních nadšenců Hi-Fi?
Tvrzení: Jenom to duní
Tohle je částeční pravda. Vždy záleží jaký subwoofer hodnotíte. Jak jsem uváděl výše, tak existují subwoofery, které udělají velkou parádu a přitom nejsou finančně nedostupné. Subwoofery kolem 8000 - 12000 Kč většínou nabízí celkem slušné zpracování a zvuk pro domácí kino. Klidně tedy v této hladině najdete subwoofer s 10" (250 mm) měničem. Se subwooferem pak dokážete klidně ozvučit dostatečně místnost o rozloze 40 m2, ale s relativně velkým zkreslením. Zkreslení je nechtěná reprodukce zvuku jako vedlejší efekt produkce jiného zvuku. Nejčastěji vzniká v měniči nebo kabinetě subwooferu. Zde platí, že pokud je ozvučnice lehká a není dostatečně zpevněná, tak bude rezonovat i samotné tělo subwooferu. Dalším problémem může být ohýbaní membrány měniče, která se u začne vlnit a začne tak produkovat zvuk, který vlastně ve filmu není.
Když se tedy podíváte na to, jaký vliv může mít na reprodukci hudby nekvalitní subwoofer, tak tvrzení nahoře samozřejmě dává velký smysl. U hudby totiž nejde tolik o "boom", který potřebujete u filmu, ale spíš o přesnou reprodukci.
Existují subwoofery, které zvládnou kvalitně reprodukovat hudbu?
Ano, samozřejmě. Nejlepší zkušenosti máme se subwoofery, které mají např. uzavřenou konstrukci. Existují výrobci, kteří se věnují výrobě subwooferů pro hudbu a pak jsou výrobci, kteří na hudbu "kašlou" a věnují se extrémnímu basu pro domácí kino.
REL
Společnost REL dělá subwoofery hodně dlouho a ve svém portfoliu nabízejí několik řad subwooferů, které jsou vhodné pro poslech hudby. Mezi ně patří řady T a S. Produkují i řadu HT, ale to je opravdu vhodná spíš pro domácí kino. Jde o subwoofery, které mají velký měnič a pořádný bass.
Řada T(x) od RELu
Tato řada určitě stojí za zmínku. Jsou to jednoznačně nejprodávanější subwooferu na trhu ČR pro poslech hudby. Je to dáno konstrukcí subwooferů této řady a taky možnosti propojení. Projev těchto subwooferů je jednoduše výborný což by Vám mohlo potvrdit několik zákazníků, kteří slyšeli subwoofer u nás ve studiu. Drtivá většina si jej zakoupila. Ale proč? Důvod není až tak složitý. Vlastně každý, kdo přišel na poslech REL tak trochu čekal, že uslyší dunění. Právě opak byl realitou. Hluboké tóny se skloubily s reproduktory velmi dobře (samozřejmě po správném nastavení) tak dobře, že se projev líbil v podstatě všem zákazníkům. Nejoblíbenější model pro malé místnosti je Tzero a pro větší pak T/7x. Např. na polském trhu je nejprodávanější model
Samozřejmě existuje vícero značek, které umějí pěkně reprodukovat hudbu. REL uvádíme jako příklad.
Nastavení subwooferu
V čem je rozdíl když posloucháte stereo se subwooferem?
Prostor
Největší rozdíl lze slyšet u prostoru, který se objeví po zakomponovaní subwooferu do stereo sestavy. Víceméně všechny písně získají rozměr, hlavně pokud mají basovou linku. Příkladem takové písně je např. Venus as a Boy od Bjork. Je to přitom tak malý rozdíl, ale dělá to opravdu hodně.
Tichý poslech
Častokrát se možná najdete v situaci, kde přidáváte hlasitost jenom z důvodu abyste líp slyšeli basy a píseň nabrala na dynamice. Se subwooferem budete poslouchat většinu písní i na nižší hlasitosti než před přidáním subwooferu. Klasické sloupové nebo i regálové potřebují k slyšitelné hlasitosti basů větší výkon. Subwoofer je konstruován jinak a má svůj vlastní zesilovač. To umožňuje právě intenzivnější bass, který víc odpovídá projevu z nahrávacího studia.
Údernost
Určitě to znáte... střední pásmo pěkné, výšky taky, ale něco tomu chybí. Ano, jsou to např. kopáky, které u klasických nástrojů generují nejhlubší tóny stejně jako např. kontrabas. U kopáku je důležitá hlavně rychlost odezvy subwooferu a samozřejmě i intenzita. U subwooferů vhodných zažít hutný bas, ale bohužel nědy trvá příliš dlouho a tak vlastně ubírá na dynamice projevu. Klalitní subwoofer je opravdu rýchlý a neničí tak projev jinak výborných reproduktorů.
Závěr
Diskuze na webu tedy částečně uvádějí pravdu ale opomíjejí důležitý fakt. Pokud je subwoofer kvalitní tak rozhodně hudbu nekazí. Dávejte si tedy pozor na levné kusy. Subwoofery od RELu fungují na tento účel výborně. Můžete je dokonce připojit i pokud nemáte výstup pro subwoofer.
Martin Fecík
editor
Petr Procházka
Dobrý den,
vrací se mi Vám odeslané emaily. Zkusím tedy poslat dotaz takto...
Dobrý den,
děkuji za reakci.
Potřeboval bych od Vás poradit. Pokoušel jsem se Vám volat před Vánoci, ale bohužel neúspěšně.
Rád bych si pořídil nějaký streamer, který bych chtěl zapojit do stávajícího (staršího analogového) systému (předzesilovač + koncový zesilovač). Vzhledem k tomu, že mám 2 malé děti, delší dobu jsem poslouchal pouze na sluchátkách a "Hifi sestavu" vůbec nezapínal. Z důvodu největší uživatelské přívětivosti jsem v tomto období přešel z Tidalu na Apple Music. Teď už jsou děti trochu větší a občas bych si rád něco poslechl. Proto se rozhoduji, co koupit.
Dle popisu na Vašich stránkách uvažuji o Advance WTX microstreamer nebo Argon audio Solo. Nevím co vybrat. Rád bych co možná nejlepší kvalitu zvuku - vím, že jsou to levné přístroje a nelze čekat zázraky.... Oba přístroje zřejmě podporují Airplay 2, ale předpokládám, že přes Airplay nelze přenášet bezztrátový zvuk...? No, ale Apple music pravděpodobně jinak přehrávat nelze - pokud ano, prosím o radu. Pokud by to nebylo možné, asi nemám problém přejít zpět na Tidal. Ale Argon i v případě Tidalu bude podporovat pouze Airplay (nemá vlastní aplikaci) a tudíž předpokládám opět kvalita nic moc. V tomto případě bych řekl, že Advance by mohlo být lepší řešení - má vlastní aplikaci s podporou Tidal. Jsou mé domněnky správné, že v případě použití vlastní aplikace a přehrávání z Tidalu bude zvuk skutečně bezztrátový? Jsem v oblasti streamování kvalitního zvuku "nepolíben". Měl jsem od kamaráda půjčený nějaký levnější AVR Marantz a kvalita přes Airplay byla naprosto tragická. Ale nevím, zda je to způsobeno tím, že přes Airplay to prostě lépe nejde, nebo nekvalitním zpracováním levného AVR....?
Omlouvám se za delší email a předem děkuji za případnou odpověď a radu (klidně i návrh jiného přístroje).
Velice děkuji.
Přeji hezký den
Bc. Petr Procházka, DiS.
Tel. 608100274